Skip to content

Rerum Novarum 2025: een feestweek vol engagement

Vorige week vierden we Rerum Novarum, de jaarlijkse feestdag van de christelijke arbeidersbeweging. En of we gevierd hebben. Op meerdere plekken tegelijk kwamen mensen samen om hun stem te laten horen, om te ontmoeten, te luisteren en stil te staan bij wat echt telt: rechtvaardigheid, solidariteit en actie. We doen er iets aan!

We doen er iets aan

Dit jaar zetten we onze partnerorganisaties in het licht, 16 in totaal, elk met een eigen missie: ACV, Arktos, CM, Familiehulp, Felies, Femma, Groep Intro, Internationaal Comité, KAJ, Okra, Pasar, Pax Christi, Raak, Samana, Welzijnszorg en WSM. Iedere partner stelt in een kort filmpje een project voor dat – hoe kan het ook anders – er iets aan doet! Want dat is het centrale thema van deze editie: ‘We doen er iets aan’. Zo tonen we dat verandering mogelijk is, soms met een klein initiatief.

Nationale viering in Meise: zorg is geen luxe

De nationale viering vond plaats in de Plantentuin van Meise, een inspirerende plek waar ontmoeting en inhoud hand in hand gingen. CM-voorzitter Luc Van Gorp bracht er een krachtige boodschap over toegankelijke zorg.

“Mensen stellen zorg uit omdat ze het niet kunnen betalen,” zei hij. “En wij zullen niet zwijgen, ook al wordt ons dat soms gevraagd. Wij blijven spreken, ook als het politiek moeilijk ligt.”

Tegelijk konden bezoekers in de Luistertuin terecht voor een warm en traag gesprek. Met een transparante caravan, een luisterbingo en de workshop ‘Het volk der introverten’ creëerden we ruimte voor verbinding van mens tot mens. Pas voorgedragen nieuwe voorzitter Julie Devos Hendrickx gaf samen met Jeanne Devos een inspirerende lezing over het leven en werk van Jeanne Devos. En uiteraard bezochten de mensen de wondermooie Plantentuin van Meise met haar serres.

Rerum Novarum Meise 2025 107 1
Julie Hendrickx Devos – Peter Wouters – Patrick Develtere – Jan Renders
Julie Hendrickx Devos - zuster Jeanne Devos
Julie Hendrickx Devos – zuster Jeanne Devos

Rerum Novarum Meise 2025 076 1

 

 

 

 

 

 

 

800 vrijwilligers in de bloemetjes in Zandhoven

In Zandhoven vierden we het Feest van de Vrijwilliger. Niet minder dan 800 vrijwilligers werden er in de watten gelegd. Een welverdiend eerbetoon aan mensen die zich dagelijks inzetten in hun buurt, vereniging of organisatie.

Feest van de vrijwilliger 2025 2Feest van de vrijwilliger 2025

Feest van de vrijwilliger 2025 1

 

 

 

 

 

 

 

Een krachtig signaal uit Harelbeke

Harelbeke2

Ook in Harelbeke werd Rerum Novarum stevig gevierd. Ons bewegingspunt bracht er ministers Hilde Crevits en Vincent Van Peteghem samen op het podium. Zo’n ontmoeting onderlijnt het belang van een actief middenveld dat mensen en ideeën bij elkaar brengt. Bekijk hier de VRT-reportage.

 

 

 

 

 

 

Afscheidsboodschap van Peter Wouters in Dendermonde

tegel peter reno

In Dendermonde, op de vooravond van Rerum Novarum, nam Peter Wouters afscheid als voorzitter van beweging.net. In zijn laatste toespraak legde hij enkele duidelijke accenten.
Hij pleitte voor een eerlijkere verdeling van de besparingen, sprak zich uit voor het stopzetten van de import van Israëlische producten als sanctie tegen het geweld in Gaza, en benadrukte dat investeringen in wapens nooit ten koste mogen gaan van zorg, pensioenen of armoedebeleid.
Peter sloot af met een oproep om te blijven bouwen van onderuit. De campagne We doen er iets aan zet dat lokale engagement in de kijker. Kleine initiatieven met grote impact — dáár gebeurt het. Bekijk hier de projecten waarmee onze partners er iets aan doen.

 

Start op drie fronten tegelijk

De aftrap van de Rerum Novarum-week gebeurde dit jaar op drie verschillende plekken tegelijk.

In Lichtervelde — de oudste dorpscinema van Vlaanderen — zetten we onze partners letterlijk in de schijnwerpers.

beweging.net 8 van 196beweging.net 164 van 196beweging.net 181 van 196

 

 

 

 

 

 

In Gent hield Ann Vermorgen (ACV) een sterk pleidooi voor fiscale rechtvaardigheid.

“Te veel inkomsten ontspringen nog de dans. Van managementvennootschappen tot fiscale fraude: deze regering sleept met de voeten.”

Gent e1749112431352Gent RN Ann Vermorgen

 

 

 

 

 

 

 

In Limburg gaven we het podium aan Klub Karbon, een jonge rapgroep van Arktos. Jonge stemmen met frisse blik en een rake boodschap — precies wat onze samenleving nodig heeft.

Limburg

Limburg

 

 

 

 

 

 

 

 

Visie kwam langs en maakte volgende reportages:

 

Deel dit bericht:

Back To Top