fbpx
kies regio:

Nieuwjaarsboodschap 2021 van Rik Bloemen, voorzitter

“Ik geloof in de dynamiek van samenleven”

Zoals het voor een heleboel activiteiten was in het voorbije jaar begint ook 2021 op dezelfde manier. Dat betekent annuleren of op een creatieve manier op zoek gaan naar een alternatief. Dat geldt ook voor de nieuwjaarsreceptie van beweging.net Limburg. De ontmoeting met elkaar zullen we nog even moeten uitstellen. De volledige nieuwjaarsboodschap van onze voorzitter Rik Bloemen krijg je in het filmpje hieronder. De kern ervan lees je onder het filmpje.

Wij wensen jullie nog allemaal een warm en gezond 2021!

20210119 rik bloemen

 

2020 en 2021: de jaren van de V-woordenRik“Onze verenigingen en hun vrijwilligers hebben jarenlang waardevol werk geleverd in onze samenleving. Dit mogen we niet verloren laten gaan.”

De komst van het virus zorgde voor een eerste reeks aan V-woorden:

  • vertwijfeling: is het een griepje of meer,
  • verontwaardiging: over de slordige aanpak, onduidelijke communicatie en voorraad van materialen,
  • verdriet: stil en sober afscheid van dierbaren,
  • vereenzaming door het stilvallen van het sociaal leven,
  • vertraging: onze hoop werd ingedrukt door een tweede golf.

We hebben veel geleerd, zoals verpozing en verwondering in de natuur, vergaderen op afstand, verdiensten van het zorgpersoneel. Maar ook veel afgeleerd: handen geven en knuffelen, delen in afscheid nemen en in vreugdemomenten, elkaar ontmoeten, enz.

En momenteel spelen deze “V’s” de hoofdrol:

  • verlichting door vondst en toedienen van vaccinaties,
  • volhouden, verstrengen of versoepelen van de maatregelen,
  • varianten die opduiken,
  • verlangen naar een normaal leven.

En beweging.net?

We hebben in Limburg ondanks corona toch goed doorgewerkt. De beleidsvoorbereidende werkgroepen zijn na een korte pauze via digitale kanalen hervat. De acht Limburgse Fietsbiebs hebben grotendeels verder gewerkt en er worden binnenkort nog vier nieuwe geopend. Rerum Novarum ging online met creatieve inbreng van jonge kunstenaars.

We hebben mee vorm gegeven aan SALKturbo door aan elke werktafel een vertegenwoordiger uit de sociale sector te laten aanschuiven. Voor welzijn werd samen met minister Beke een aparte werktafel geïnstalleerd. Daardoor hebben we toch een aantal sociale accenten toegevoegd aan de vooral economische invalshoeken.

Toekomstplannen!fietsbiebDe acht Limburgse Fietsbiebs hebben grotendeels verder gewerkt en er worden binnenkort nog vier nieuwe geope

We blijven SALKturbo opvolgen. Wij blijven ijveren voor een actief welzijnsoverleg in Limburg, ook al is welzijn geen provinciaal beleidsitem meer. We blijven signalen en vragen krijgen over de opvolging van die eerste werktafel, dit mag geen lege doos blijven. Tom Vandeput, voorzitter van de SALKturbo taskforce, heeft ondertussen bevestigd dat zij samen met ons een opvolgoverleg van deze SALKturbo-welzijnstafel willen organiseren.

Onze verenigingen zullen extra ondersteuning nodig hebben als deze crisisperiode achter de rug is. Terug op gang komen zal niet overal evident zijn. De gemeentebesturen kunnen daarin ondersteuning voorzien. Onze verenigingen en hun vrijwilligers hebben jarenlang waardevol werk geleverd in onze samenleving, dit mogen we niet verloren laten gaan. We moeten deze verenigingen ademruimte geven, financieel, maar ook niet teveel administratieve beslommeringen in hun nek schuiven om te kunnen genieten van die ondersteuning.

We willen hierbij ijveren voor een middenveldvriendelijk politiek klimaat. Verenigingen mogen geen angst hebben om hun stem te laten horen in hun gemeente uit vrees voor hun positie, zoals subsidies of ondersteuning. Men heeft de mond vol van gedragenheid en betrokkenheid. De overheid moet voortrekker zijn maar dan met participatie van burgers en middenveld! Daarom willen we participatief leiderschap mee helpen stimuleren.

Mensen zullen terug moed en goesting krijgen om mekaar op te zoeken en te zeggen: ‘Jij bent belangrijk.’

De feestelijkheden voor 100 jaar sterk netwerk zijn aangepast aan de huidige omstandigheden, met een speciale Rerum Novarumviering. Hierbij is er aandacht voor de partnerorganisaties uit ons netwerk en de vele vrijwilligers die samen oplossingen zoeken voor de problemen die de overheid en de markt niet de baas kunnen. Met als doel welzijn, emancipatie en een kwaliteitsvol leven voor iedereen, hier maar ook internationaal.

Tenslotte…renoIn 2020 vierden we Rerum Novarum noodgedwongen virtueel. Dit jaar mag je een speciale viering verwachten aangepast aan de omstandigheden.

Ik geloof in de dynamiek van samenleven. Geleidelijk zal het maatschappelijk samenleven terug op gang komen. Mensen zullen terug moed en goesting krijgen om mekaar op te zoeken en te zeggen: “Jij bent belangrijk. Je telt mee.” Iets betekenen voor een ander is essentieel, dat zeggen ook de wetenschappers.
Dit kan niet zonder steun: door financiële incentives, maar zeker ook door morele en mentale stimuli om samenhang en samenwerking aan te moedigen.

Ik wens iedereen moed, volharding en vooral geluk en een goede gezondheid in het komende jaar.

 


Dit artikel verscheen in Visie.
Lees meer uit Visie ...

  Deze website werd mede mogelijk gemaakt door
Belfius Bank VDK bank Logo DVV

Wij gebruiken cookies

Wij gebruiken cookies op onze website. Sommige zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl andere ons helpen om de site en de gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.