fbpx
kies regio:

Het Limburgs Vrijwilligersbos

Een duurzaam bos, voor en door vrijwilligers

Jaarlijks zetten wij het vrijwillig engagement van ons bewegingsnetwerk in de kijker. Dit jaar, een jubileumjaar voor 100 jaar sterk netwerk, doen we een speciale actie. Samen met natuurvereniging Limburgs Landschap vzw planten wij een duurzaam bos, voor en door onze vrijwilligers. We zetten onze vrijwilligers letterlijk en figuurlijk 'in de boompjes’.

Vrijwilligerswerk geeft zuurstof. Net zoals bomen ons zuurstof geven. Vrijwilligerswerk geeft kansen om te groeien, volgens ieders talenten, kansen om samen iets te betekenen.

vrijwilligersbos20220206

We plannen de plantactie op zondag 6 februari 2022. Zo sluit deze aan bij de Week van de Vrijwilliger eind februari. Afspraak aan het nabij gelegen Domherenhuis in Heusden-Zolder (= hoofdkantoor Limburgs Landschap). Wandeling naar het te bebossen domein. Concrete informatie volgt later. 
Wie minder mobiel is/ minder tijd heeft kan dichterbij parkeren (De Drij Dreven – 3 plaatsen voor mindervaliden, parkeren langs de baan Witte Barier, op de parking van kinderopvang Windekind aan ’t Weyerke of op de parking van de Aldi). We planten de bomen in vooraf gemaakte gaten + zorgen voor een (warme) drank en versnapering (speculaas/ wafel).

Het gaat om 600 aan te planten bomen volgens het vooraf bepaalde beheersplan voor het natuurgebied (principe van ‘klumpen’ – bomen in cirkels). Een infobord wordt gemaakt met een kernboodschap + de logo’s van alle partnerorganisaties.
Een wandellus gaat door het naastliggende bos, langs het Vrijwilligersbos lopen. Het infobord, banken en een natuurlijke speelconstructie met boomstronken wordt voorzien.

Te onthouden: het Limburgs Landschap kan nog meer betekenen voor jullie organisatie. Nood aan een wandeling met gids, activiteiten voor groepen, mindervaliden, rond zwerfvuil, teambuilding (i.f.v. natuurbeheer), het opzetten van een speelbos, vrijwilligerswerk doen in de natuur,… er is véél mogelijk en op maat.

20210225 vrijwilligersbos

Zeker in tijden van een nooit eerder geziene pandemie is nabije vrijwillige inzet meer dan ooit noodzakelijk. Vrijwilligers hebben onze samenleving mee laten draaien in dit jaar van sociale en economische tegenspoed.

Rik Bloemen, voorzitter beweging.net Limburg: "Als helpende handen en creatief zoekend naar ontmoetingsmogelijkheden hebben vrijwilligers hun maatschappelijke meerwaarde meer dan ooit getoond. Vrijwillige inzet blijkt zelfs een sterke remedie tegen eenzaamheid. Van de sociale en betekenisvolle kracht van vrijwilligerswerk is aangetoond dat zij bevorderlijk is voor de gezondheid."

Elke speler in dit systeem heeft zijn onmisbare rol en samen vormen zij een krachtig geheel.

Vrijwilligers zijn verbinders, helpers die zorgen voor ontmoetingen en onvergetelijke ervaringen. Zij zijn de tentakels en de voelsprieten van onze samenleving, onmisbaar in het wederkerige, verbonden ecosysteem dat onze samenleving hoort te zijn. Net zoals in de natuur waar complexe, maar goed draaiende ecosystemen uit duizenden deeltjes bestaan. Van het kleinste kevertje op de bosbodem tot de machtige eik die met zijn kruin schaduw brengt. Elke speler in dit systeem heeft zijn onmisbare rol en samen vormen zij een krachtig geheel.

Voor de Week van de Vrijwilliger 2021 plantten beweging.net Limburg en haar partnerorganisaties elk één boom, een symbolische start van het vrijwilligersbos.

Het eerste Limburgse Vrijwilligersbos wordt een bos in beweging dat tijd krijgt om te groeien. Samen met onze partnerorganisaties bouwen we aan een aantrekkelijk wandel- en beleefbos van 1,4 ha in natuurgebied Laambroeken in Heusden-Zolder (toegang via de Kasteeldreef).


Meer over het bos

Streefdoel

Een ‘oud’ inheems loofbos waar ook kwetsbare soorten een geschikte biotoop krijgen. De middelste bonte specht en de matkop (een mezensoort) zijn al in de omringende bossen aanwezig. Ook vleermuizen zullen van de nieuwe situatie gebruik maken.

Houtsoorten

Zomereik, hazelaar, beuk, haagbeuk, wintereik, ruwe berk, wilg, vlier, wilde lijsterbes, spork.

Plantmethode

1000 bomen volgens de QD-techniek (kloempen). Dit zijn cirkels van aangeplante bomen verspreid over het terrein. Tussen de ‘kloempen’ zal spontane verbossing komen. Op deze manier krijg je met minder plantgoed ook een totale bedekking van het perceel, bovendien in een los verband en niet in strakke rijtjes. Alle boomsoorten krijgen ruimte zodat ze op termijn mooie uitgegroeide bomen worden.

Grote bomen hebben grote kruinen en capteren dus veel CO². Ook voor de doelsoorten (vleermuizen, bepaalde vogels, zoogdieren, insecten, enz.) zijn grote bomen belangrijk. De gekozen methode levert op de lange termijn het beste resultaat op en is goedgekeurd door het Agentschap Natuur en Bos.

Meer info over de QD-methode: klik hier ...

Limburgs Vrijwilligersbos - Kasteeldreef 1 - De Drij Dreven 86, 3550 HeusdenZolder


Fotoalbum plantactie 20 februari 2021

Beweging.net
Beweging.net
Beweging.net
Beweging.net
ACV
ACV
Arktos
CM
Familiehulp
Familiehulp
Femma Berkenbos
Femma Berkenbos
Femma Berkenbos
Groep Intro
Groep Intro
Internationaal Comité
Internationaal Comité
KAJ
Limburgs Landschap
Limburgs Landschap
OKRA
Pasar
Pasar
Pax Christi
Samana
Samana
WSM
WSM
Welzijnszorg
Welzijnszorg
kwb Heusden-Centrum
kwb
Limburgs Vrijwilligersbos
 • Beweging.net
 • Beweging.net
 • Beweging.net
 • Beweging.net
 • ACV
 • ACV
 • Arktos
 • CM
 • Familiehulp
 • Familiehulp
 • Femma Berkenbos
 • Femma Berkenbos
 • Femma Berkenbos
 • Groep Intro
 • Groep Intro
 • Internationaal Comité
 • Internationaal Comité
 • KAJ
 • Limburgs Landschap
 • Limburgs Landschap
 • OKRA
 • Pasar
 • Pasar
 • Pax Christi
 • Samana
 • Samana
 • WSM
 • WSM
 • Welzijnszorg
 • Welzijnszorg
 • kwb Heusden-Centrum
 • kwb
 • Limburgs Vrijwilligersbos

 • Limburgs Landschap

  20200225 logo lilaWat in 1971 begon als een verzetsactie om een waardevol natuurgebied in Kinrooi te redden, groeide van vrijwilligersorganisatie uit tot een erkende professionele natuurvereniging. Ondersteund door subsidies en ledenbijdragen beheert Limburgs Landschap na 50 jaar bestaan al bijna 3000 ha natuur.

  Dirk Ottenburghs: “Natuurgebieden worden gekocht, verbeterd, beschermd en opengesteld voor het publiek. De organisatie streeft voor het beheer van de natuurgebieden naar doorgedreven samenwerking met landbouwers, omwonenden, bedrijven en organisaties. Samen met ongeveer 250 vrijwilligers en 27 personeelsleden en enkele maatwerkbedrijven beheren we heel wat natuurgebieden, uitsluitend in Limburg. Elke euro die iemand via Limburgs Landschap investeert, doen wij dankzij subsidiëring van de Vlaamse overheid maal 10. Het is onze ambitie om de komende 50 jaar die 3000 ha natuurgebied te verdubbelen.”

  Ontdek meer over deze  natuurvereniging via limburgs-landschap.be.

  Dit artikel verscheen in Visie.
  Lees meer uit Visie ...

  Vrijwilligers over vrijwilligerswerk:

    Deze website werd mede mogelijk gemaakt door
  Belfius Bank VDK bank Logo DVV

  Wij gebruiken cookies

  Wij gebruiken cookies op onze website. Sommige zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl andere ons helpen om de site en de gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.